Forum Nowotwory » Nowotwory piersi » Krwiak po mastektomii

Krwiak po mastektomii

Witam! jestem po mastektomii-05/01/10. do chwili obecnej zbiera mi się chłonka, która jest podbarwiona krwią a niekiedy wręcz ciemno krwista. Chodzę do chirurga, który odprowadza mi to w ilości ponad 100ml 1x w tygodniu. Nagromadzona chłonka sprawia mi ból i poczucie dyskomfortu-nie mogę też nosić protezy. Jestem po 5cyklach chemii, potem radioterapia i leczenie hormonalne. Mam 59 lat i mimo choroby jestem aktywna zawodowo. Ale co z tym robić , bo chłonka zbiera sie coraz wyżej i sięga pachy!????????????
monika, 2010-05-16
Niestety mógł się wytworzyć tzw. surowiczak, którego błona wyścielająca produkuje taki płyn jak Pani opisuje. W takim przypadku jeśli wydzielanie płynu systematycznie nie zacznie się zmniejszać trzeba rozważyć operacyjne usunięcie surowiczaka.
medicus, 2010-05-16
Dziękuje ale proszę o wyjaśnienie terminu *surowiczak* i czy ew. usunięcie go winno nastąpić przed radioterapią? Czy taki zabieg jest prowadzony w znieczuleniu miejscowym czy ogólnym? Zbieranie płynu raczej systematycznie sie zwiększa a nie zmniejsza. Boli mnie też bardziej ręka ale nie zaniedbuję ćwiczeń i nie mam żadnego obrzęku.
monika, 2010-05-17
Surowiczak to taka struktura patologiczna powstająca w jamach ciała po uszkodzeniach tkanek (np. pourazowych czy pooperacyjnych). Surowiczak to błona wyścielająca jamę ciała. Błona taka produkuje bardzo dużą ilość w sposób systematyczny płynu surowiczego. Raczej usunięcie takiego surowiczaka powinno nastąpić po radioterapii. Czasami radioterapia wyzwala zniszczenie takie błony surowiczaka i produkcja płynu zatrzymuje się.
Z reguły zabieg usunięcia takiego surowiczaka wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym z uwagi na rozległość zabiegu.
medicus, 2010-10-30
Strona: 1 

Odpowiedź

Imię