Forum Nowotwory » Nowotwory pęcherza moczowego » Guz w pęcherzu moczowym carcinoma urotheliale G2

Guz w pęcherzu moczowym carcinoma urotheliale G2

Jestem już po usunięciu guza w pęcherzu moczowym, wczoraj odebrałem wynik z histopatologii z którego niewiele mogę się doczytać, a brzmi tak :
*Carcinoma urotheliale (G2), pT1.
Thermocoagulatio*.
Do lekarza jestem zapisany dopiero na 20-go sierpnia więc proszę o z interpretowanie w/w diagnozy żebym nie musiał żyć tak długo w stanie niepewności.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za przychylenie się do mojej prośby.
Lucjan, 2013-05-19
Arcinoma urotheliale G2 pT1 oznacza tyle co rak przejściowonabłonkowy pęcherza moczowego o pośrednim zróżnicowaniu, który nie nacieka mięśniówki pęcherza moczowego. Urothelium jest łacińskim określeniem nabłonka wyścielającego drogi moczowe - miedniczkę moczową, moczowody i pęcherz moczowy. Róznicowanie G2 - oznacza pośrednią formę w 3 stopniowej skali gdzie G1 oznacza formę najlepiej zróżnicowaną czyli najmniej złośliwą a G3 najmniej zróżnicowaną o największym ryzyku nawrotu i progresji - naciekania. Jeśli chodzi o określenie pT1 to oznacza ono, że nowotwór nie naciek mięśniówki pęcherza i ograniczony jest do błony podśluzowej.

Podsumowując Carcinoma urotheliale G2 pT1 oznacza powierzchownego raka pęcherza moczowego o średnim zróżnicowaniu a co za tym idzie średnim ryzyku naciekania warstwy mięśniowej, ryzyku progresji i tendencji do nawrotów.
Grzegorz, 2018-07-21
Strona: 1 

Odpowiedź

Imię