Forum Nowotwory » Nowotwory kości i stawów » Naczyniak kręgosłupa i bulging krążka międzykręgowego L5-S1

Naczyniak kręgosłupa i bulging krążka międzykręgowego L5-S1

Witam. Odebrałem dzisiaj taki wynik mr i przyznam, że zdziwiło mnie złamanie tej blaszki, sam naczyniak chyba też nie jest mały ale o tym wiedziałem, ogon koński wydawał się zabawny ale chyba też nie jest

Użyty kontrast: Gadovist 9.00 ml

Opis badania:Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego z podaniem kontrastu


Badanie wykonano w sekwencjach T1 FSE, STIR , T2 frFSE w płaszczyźnie strzałkowej, T2 frFSE, T1 frFSE w płaszczyźnie poprzecznej oraz po podaniu kontastu w T1 FSE w płaszczyznach strzałkowej oraz poprzecznej.
Dane ze skierowania: W badaniu TK- ognisko w trzonie L5 osteoblastoma?/ atypowa hemangioma?
Niewielkie lewostronne skrzywienie kręgosłupa- widoczne na skanach pilotowych.

Wysokość trzonów kregów prawidłowa z nierównościami blaszek granicznych kregów Th12, L3, L5

Dehydratacja z obniżeniem wysokości krążków międzykregowych na poziomach L4/L5 i L5/S1.

Na poziomach L2/L3 oraz L3/L4 niewielki bulging krążka m-k.

Na poziomie L4/L5 szerokopodstawna protruzja tylna wpuklająca się dokanałowo do 6 mm , zwęża oba kanały korzeniowe modelujac nerwy rdzeniowe oraz uciska i skupia nici ogona końskiego wewnątrz worka oponowego na niewielkiej powierzchni. Wymiar A-P worka oponowego na tym poziomie wynosi 6 mm.

Wewnątrz trzonu L5 struktura opisywana w badaniu TK o wymiarach 20x15x15 (APxCCxSD) - o podwyższonej intensywności sygnału w sekwencjach T1,T2, ulegająca częściowej saturacji w STIR. Po podaniu środka kontrastowego nieznacznie wypełnia się w części górnej- obraz odpowiada najpewniej naczyniakowi o dużej zawartości tłuszczu.

Blaszka graniczna górna trzonu kręgu L5 uległa wgnieceniu przez wpuklający od góry się krążek m-k.

Na poziomie L5/S1 bulging krążka miedzykregowego wpukla się na około 3 mm do kanału kręgowego modelując worek oponowy, obustronnie przewęża kanały rdzeniowe i uciska nerwy. Wymiar strzałkowy na tym poziomie worka oponowego wyniosi 11mm.

Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykregowych

Stożek rdzeniowy widoczny na poziomie L1/L2. Sygnał uwidocznionego odcinka rdzenia kręgowego prawidłowy.

Innych zmian nie uwidoczniono.
Wnioski: Zmiana ogniskowa trzonu L5 odpowiadająca najpewniej bogatolipidowemu naczyniakowi. Złamanie górnej blaszki granicznej trzonu L5 z powodu osłabienia struktury kostnej trzonu. Dyskopatia na poziomach L4/L5 oraz L5/S1 z uciskiem nerwów rdzeniowych.Stenoza kanału kręgowego na poziomie L4/L5.
Mac, 2012-12-06
Strona: 1 

Odpowiedź

Imię